Kaveh Golestan

 

Kaveh_133
Kaveh Golestan

 

Wojna iracko – irańska z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, jest obecnie starciem całkowicie zapomnianym w szeroko pojętym społeczeństwie zachodnim, które i tak nie za bardzo się nią interesowało w czasie jej trwania. Z tego co pamiętam, dla nas jej najbardziej spektakularnym epizodem była tzw. wojna tankowców, jednak wcale nie z powodu wzrostu cen ropy naftowej spowodowanego wzajemnym niszczeniem przez strony instalacji i statków przewożących ten surowiec, lecz ze względu na kompromitujący marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych incydent polegający na zestrzeleniu przez amerykański krążownik USS Vincennes irańskiego Airbusa A300 z 290 cywilami na pokładzie. Trwająca od ośmiu lat wojna skończyła się miesiąc po tej tragedii.

Konflikt gorzejący na równinach Mezopotamii przypominał wojnę pozycyjną charakterystyczną dla okresu I wojny światowej i pochłonął około miliona ofiar. Zaatakowany przez wojska Saddama Husajna Iran, zdawałoby się osłabiony rewolucją islamską z 1979 roku, początkowo bronił się z dosłownie fanatyczną zawziętością, po czym przeszedł do kontrofensywy, która jednak szybko utknęła w okopach nad Eufratem i Tygrysem w konfrontacji z dobrze wyposażoną i nieźle wyszkoloną armią Saddama. Każda wojna jest pełna bestialstwa o którym strony bardzo niechętnie wspominają, gdyż żaden to przyczynek do chwały. Każda wojna ma też swoich bohaterów o których pamięta się dużo łatwiej, chociaż w tym przypadku są to bohaterowie bezimienni, i w dodatku w pewien sposób powodujący zakłopotanie w oczach mieszkańca Zachodu, chociaż prawdę powiedziawszy sam nie wiem, jak to uczucie ująć w słowach. Chodzi mi o to, o czym wspomniał nawet bardzo ostrożny w opisywaniu historii swojej ojczyzny Hoooman Majd w książce zatytułowanej Ajatollah śmie wątpić, czyli o uczestnictwie irańskich dzieci w walce z armią iracką. Jak ujął to Majd, Irakijczycy uciekali z okopów na widok biegnących ku nim przez pole minowe, obwieszonych granatami irańskich chłopców nie ze strachu, lecz na skutek szoku i zdumienia tym, że takie zachowanie ze strony dzieci jest w ogóle możliwe.

Kaveh Golestan był irańskim fotoreporterem, który swoimi zdjęciami opowiadał historię wspomnianej wojny, ale nie tylko tej, gdyż tereny współczesnej mu Persji i Mezopotamii co rusz stanowiły arenę pomniejszych, lecz znaczących dla tamtejszej ludności zmagań o charakterze zbrojnym. Golestan jako uważny obserwator ukazywał również prawdziwe oblicze życia mieszkańców Iranu, zarówno podczas niesławnych rządów ostatniego szacha, jak i po rewolucji islamskiej. Wydawałoby się proste, czarno białe zdjęcia mają w sobie tak duży ładunek emocji, że uwidocznione na nich przejmujące sytuacje z całą pewnością na długo pozostają w pamięci oglądających. Bez wątpienia świadczy to o nieprzeciętnym artyzmie tego człowieka. Kaveh Golestan zginął w wybuchu miny w 2003 roku podczas pobytu w Iraku, gdzie relacjonował dla BBC przebieg kampanii prowadzonej przez armię Stanów Zjednoczonych przeciwko postsaddamowskim rebeliantom.

Najbardziej znane prace Golestana zebrano w następujące albumy:

Shahr – e No 1975 – 1977 (zdjęcia z tzw. dzielnicy czerwonych latarni w Teheranie za czasów ostatniego szacha),

Labourers 1977 – 1977 (zdjęcia biednych irańskich robotników),

Childrens asylum 1977 – 1977 (zdjęcia ze szpitala dla umysłowo chorych dzieci),

Revolution, Iran 1978 – 1980 (zdjęcia z okresu rewolucji islamskiej),

Uprising in Kurdistan 1988 – 1991 (zdjęcia wykonane podczas antysaddamowskiego powstania w północnym Iraku, gdzie użyta została przeciwko cywilom broń chemiczna),

The Qaderi Dervishes of Kurdistan 1990 (obrazy ekstatycznego tańca derwiszów w zachodnim Iranie),

Iran – Iraq War 1980 – 1988 (zdjęcia z wojny iracko – irańskiej).

Martyrdom
Moment of martyrdom z albumu Iran – Iraq War
Rest in peace z albumu Iran - Iraq War
Rest in peace z albumu Iran – Iraq War
My brother is gone z albumu Iran - Iraq War
My brother is gone z albumu Iran – Iraq War
Boy and radiator z albumu Children´s asylum
Boy and radiator z albumu Children´s asylum
Just a string to play with z albumu Children´s asylum
Just a string to play with z albumu Children´s asylum
White angel z albumu Children´s asylum
White angel z albumu Children´s asylum
Ecstasy z albumu The Qaderi Dervishes of Kurdistan
Ecstasy z albumu The Qaderi Dervishes of Kurdistan
Kurdish boy with bandage z albumu Uprising in Kurdistan
Kurdish boy with bandage z albumu Uprising in Kurdistan
Flower and blood z albumu Revolution, Iran
Flower and blood z albumu Revolution, Iran
Portrait of a woman z albumu Shahr - e No
Portrait of a woman z albumu Shahr – e No
Child labourer z albumu Labourers
Child labourer z albumu Labourers

Wszystkie powyższe zdjęcia pochodzą ze strony www.kavehgolestan.org, gdzie można obejrzeć wymienione albumy w całości wraz z opisami.