Bazar Różyckiego

12mod

Z postrzeganiem piękna bywa różnie. To, co jednemu będzie się podobać, innego może odstręczać, a przynajmniej, być mu obojętnym. Wieloraki sposób dostrzegania piękna jest szczególnie zauważalny w przypadku urody kobiet i mężczyzn. Na przykład moim zdaniem, najatrakcyjniejszą aktorką jest Emily Blunt, chociaż jej uroda nie jest oczywista. Tym bardziej, oczywistą nie jest uroda Tildy Swinton, jednak wywołuje ona we mnie nieodgadnioną fascynację, której nie zamierzam się wyzbywać, gdyż uczucie to sprawia mi dużą przyjemność. Wśród mężczyzn, za najprzystojniejszego uważam nieodżałowanego Davida Bowie. Im starszy, tym bardziej był męski, i z większą klasą ową męskość eksponował. Uwielbiam jego najpóźniejsze kreacje. Zarówno te, w których pokazywał się na co dzień, jak i te, które mogliśmy podziwiać w teledyskach do jego utworów. Tak jak w przypadku dwóch wspomnianych pań, inność urody Bowiego, jest w mojej ocenie bezsprzeczna.

1mod

Tak samo widzę piękno miejsc. Zawsze musi być tam jakiś defekt, który w przewrotny sposób będzie podkreślał i uwypuklał ich magię. Do takich miejsc należy warszawski Bazar Różyckiego, w jego obecnej postaci. Bazar ten powstał w 1901 roku z inicjatywy Juliana Różyckiego, znanego w Warszawie działacza społecznego i przedsiębiorcy. Targowisko znajduje się przy ulicy Targowej na Pradze – Północ. Czasy świetności Bazaru minęły lata temu, co widać wyraźnie, chociażby na moich zdjęciach. Jednak w zamian, teren ten emanuje niezwykłą atmosferą miejsca nabrzmiałego historią, nierozerwalnie związaną z dwudziestowiecznymi dziejami Warszawy. Będąc tam można wręcz poczuć obecność duchów kupców z dawnych lat, przechadzających się bazarowymi alejkami pod ramię z duchami swoich klientów. Szczególnie wczesnymi popołudniami, kiedy ruch na targowisku powoli zamiera i otwarte są tylko nieliczne stoiska.

10mod

Bazar wkrótce przestanie istnieć w aktualnej postaci, gdyż powstał już projekt rewitalizacji tego terenu. Zasadniczą zmianę będzie stanowić dobudowanie swoistego piętra w formie tarasu, niemniej jednak czynione są starania ku temu, aby zachować sam charakter targowiska. Jest to rozwiązanie ze wszech miar korzystne dla kupców będących właścicielami stoisk, jednak z pewnością realizacja tego zamierzenia usunie w niebyt odczuwalną obecnie atmosferę miejsca, wabiącego przyjezdnych swoją niejednoznaczną urodą.

Bazar Różyckiego posiada swoją stronę w Internecie: bazar-rozyckiego.pl. Naprawdę warto tam zajrzeć, chociaż sama strona nie wygląda nazbyt bogato od strony graficznej. O jej wartości stanowi znajdująca się tam treść. Najbardziej interesująco przedstawia się będący w trakcie realizacji projekt „Dzieje Bazaru Różyckiego”. Na chwilę obecną dostępny jest szkic powieści o tym samym tytule, który można pobrać w formacie PDF. W przygotowaniu pozostaje wersja multimedialna tej powieści. Już teraz widać ogrom pracy włożony w to dzieło, efektem czego jest obszerny materiał, który powinien zainteresować nie tylko historyków.

 

2mod

5mod

9mod

4mod

3mod

7mod

8mod

11mod