Vahan Bego

Czy urodzonym w piątek 13 – go wypadałoby zadedykować jakieś dzieło? Na przykład rzeźbę? A dlaczego nie? Jak pomyślano, tak zrobiono. Kilkanaście lat temu w Jeleniej Górze stanęła rzeźba przedstawiająca nader znamienną parę, wykonana z… metalowych kawałków starych beczek. Wspomniany duet tworzą Don Kichot i Sancho Pansa, których perypetie z powieści Cervantesa, idealnie pasują do klimatów piątków trzynastego dnia miesiąca 😉

Autorem rzeźby jest Vahan Bego, ormiański artysta, który przez wiele lat był związany z Jelenią Górą, gdzie spod jego ręki wyszły w późniejszym okresie kolejne figury, stanowiące obecnie wizytówkę tego miasta. Mam na myśli Porwanie Europy i charakterystycznego Szczudlarza Jeleniogórskiego. Sancho i Don Kichot, stanowią efekt inicjatywy jednego z jeleniogórskich przedsiębiorców, zajmującego się mecenatem sztuki i stoją trochę na uboczu. Po latach, zardzewiało im się już nieco, lecz ta odrobina rudawego nalotu nie razi, a wręcz dodaje rzeźbie wyrazu.

Nabieram przekonania, iż mało kto wie o tym, że Jelenia Góra jest miastem teatrów ulicznych. Od wielu lat (bodajże 36), w jeden z lipcowych weekendów, na starówce i pobliskich ulicach miasta odbywa się międzynarodowy festiwal tego rodzaju form teatralnych. Wydarzenie upamiętnia Szczudlarz Jeleniogórski, czyli kolejna z rzeźb Vahana Bego. Chyba najbardziej znana. Szczudlarza znajdziemy w samym centrum, nieopodal miejskiego ratusza.

Na skwerze u zbiegu ulic Pocztowej i 1 – go Maja odnajdziemy najnowszą, ufundowaną przez miasto rzeźbę Vahana Bego. Obrazuje ona mitologiczne porwanie księżniczki Europy przez greckiego boga Zeusa i uwiecznia dziesiątą rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Mała podpowiedź, gdzie szukać Don Kichota i Sancho Pansę w Jeleniej Górze. Droga jest prosta, lecz na pierwszy rzut oka, niezbyt oczywista. Rzeźba znajduje się na zbiegu ulic Kochanowskiego oraz Uroczej i biorąc jako punkt odniesienia miejską starówkę, dotrzemy tam pokonując niewiele ponad kilometr ulicami 1 – go Maja i Kochanowskiego. Don i Sancho ukrywają się po prawej, za budynkiem Liceum.

Link do oficjalnej strony Vahana Bego. Warto zerknąć: vahanbego.com